Pokud vás překvapí, že doma dýcháte mnohem horší vzduch než venku, pak se zamyslete, jak se vlastně o vzduch doma staráte. Vyvětráte jen ráno nebo máte otevřené okno celý den? Je váš byt plný pokojových rostlin? Přitápíte si v krbových kamnech? Jak často vysáváte nebo utíráte prach? Žijí s vámi i domácí mazlíčci? Ano, všechny tyto věci ovlivňují složení vzduchu, který doma dýcháte, a to jsem opomněla samotnou kvalitu vzduchu, který je venku.
Myslím, že není potřeba vysvětlovat, že znečištěný vzduch plný prachových částic nepřispívá k vašemu zdraví. Naopak je zdrojem opakovaných bronchitid, zánětů horních cest dýchacích a podporuje rozvoj alergií.
Takže, co dělat abyste dýchali, co nejkvalitnější vzduch?
1. Větrejte
Není-li vyhlášena smogová situace, pravidelně větrejte. Je lepší alespoň dvakrát za den udělat pořádný průvan a nechat tak vyměnit velkou část vzduchu v domácnosti, než mít celý den otevřenou ventilaci.
2. Pěstujte květiny
Možná se budete divit, ale pokojové rostliny jsou schopné pohltit většinu toxických látek v domácnosti. Pěstujte břečťan, ledviník, datlovou palmu, dracénu, šefleru, zelenec nebo azalku. Tyto rostliny si poradí s benzenem, xylenem, formaldehydem a dalšími látkami obsaženými v lacích, voscích a lepidlech obsažených v nábytku, ale i cigaretovém kouři.
3. Omezte používání krbu
Topení v krbu je stejně jako používání otevřeného ohně zdrojem velkého množství prachových částic a dalších toxických látek vznikajících při spalování. Když už si chcete navodit atmosféru praskajícím ohněm v krbu, použijte tvrdé kvalitní dřevo a nezapomeňte byt pravidelně větrat a minimálně jednou za tři až pět let vymalovat. Prach se totiž ve velkém množství usazuje i na stěnách.
4. Odstraňujte prach
Pravidelně utírejte prach ze všech ploch, kde se může usazovat. Vysávejte koberce a minimálně jednou za rok je nechte profesionálně vyčistit. Podlahy zameťte nebo vysajte a přetřete vlhkým mopem. Centrální vysávání také snižuje prašnost v domě.
5. Vyhněte se svíčkám a osvěžovačům vzduchu
Svíčky a aroma lampičky možná dotvářejí atmosféru domova, ale zároveň do vzduchu uvolňují i nežádoucí látky vznikající při hoření. Stejný problém se objevuje při nadměrném užívání osvěžovačů vzduchu.