Obytné prostory pod střechou jsou běžným a velice často žádaným interiérem pro bydlení. Již dávno totiž nejsou tím temným a nevlídným místem. Prosvětlit podkroví přirozeným světlem zvenčí je možné například:
o štítovými okny
o vikýři
o střešními okny
o světlovody
Střešní okna a vikýře
Tato okna jsou obvyklou součástí rodinných domů. Již při stavbě nového domu je třeba včas zvážit, jakým způsobem bude dopadat denní světlo do podkroví. Střešní okna potom poskytují mnohem lepší prosvětlení, než vikýře. Každý z těchto způsobů má své klady i zápory.
Vikýř
Vikýřové okno je charakteristické tím, že vystupuje z roviny střechy. Výhodou vikýře je, že zvětšuje půdorysnou plochu prostoru pod střechou a tím zároveň poskytuje mnohem větší využitelnost podkrovního prostoru k bydlení.
o Mimoto má hezký vzhled.
o Snadno se udržuje.
o Je možná jej otevírat i v dešti.
o Je velmi praktický.
Jeho realizace však bývá riziková, protože při nesprávném provedení může vikýřovým oknem do domu zatékat.
Střešní okno
Střešní okno se vyznačuje výbornými tepelnými vlastnostmi. Také přivádí více světla do podkroví, nežli vikýřové okno. Je rovněž cenově lépe dostupné a nese menší riziko poruch, které by mohly být způsobeny neodbornou, či lajdáckou prací.
o Střešní okna jsou spolehlivé, neboť se vyrábí v sériové výrobě jako prefabrikát.
o Osazení střešního okna je jednoduché.
o Riziko zatékání je minimální, neboť ve skladbě střechy bývá parozábrana, tepelná izolace, krytina a ještě sádrokarton.
Nevýhodou střešního okna může být však náročnější údržba, a během deštivého počasí jej není dobré otevírat. Když na něj nasněží, je střešní okno neprůhledné.
Kyvná a výklopná střešní okna
Kyvná střešní okna jsou vhodná do prostor interiéru, kam se umisťuje nábytek. Tento typ střešního okna se dá totiž pohodlně otvírat pomocí horního madla, takže není třeba se natahovat přes nábytek.