Dnešní děti sednou k počítači a svět pro ně přestává existovat. Zkuste je přemluvit, aby si zahráli něco z níže uvedených her. Uvidíte, jak to upevní vaše vztahy.
Asi nejjednodušší byl slovní fotbal. Hru na jedno písmeno jsme odmítali jako dementní, a tak se hrálo na poslední dvě písmena a někdy se mi povedlo prosadit i na poslední tři. Prostě je hráčem vysloveno slovo a hráč následující musí říci slovo začínající na dvě písmena která slovo předtím vyřčené končí. Příklad. AuTO – TOnDA – DAleKO – KOliBA – BAbičKA atd atd.
Když se daly dohromady tužky a papír, hrála se hra zvaně Jménoměsto. Udělalo se dle dohody pět, nebo více kolonek do kterých se nadepsalo Jméno, Město, Zvíře, Věc. Pro starší a zkušenější se pak mohlo přidat cokoli dle výběru. Stát, spisovatel, herec, hory, prostě cokoli. Hráč předem zvolený losem pak v duchu říkal abecedu do doby, než slyšel od dalšího voleného hráče slovo stop. Řekl nahlas písmeno, u kterého zrovna byl. Na toto písmeno bylo nutno rychle ale čitelně každou kolonku vyplnit. Bodování si pak již musí hráči domluvit sami. Například mám-li výraz sám deset bodů, je-li jich více pět bodů. Napsal-li hráč výraz jako jediný, dvacet bodů. Ale to je již na hráčích samotných
Na závěr ještě legrační hra, kde se použijí stejné pomůcky. Každý z hráčů má na výšku ustřižený pásek papíru. Na něj nyní napíše slovo na otázku jaký. Pak papírek přehne tak, aby slovo nemohlo být čteno a všichni předají papírek hráči po levé ruce. Nyní každý napíše jméno, nejlépe někoho známého nebo povolání. Papírek je opět přeložen a opět předán spoluhráči. Nyní se na papírek napíše činnost a jako poslední odpověď na otázku proč. Pak se papírky rozbalí a přečtou. Výsledkem může být třeba věta: Hrbatý Hitler mlaskal, protože byl ožralý.
Samozřejmě že her byla nepřeberná spousta, a to nepočítám různé stavebnice, Merkur, stolní hokej, pexeso, bierki*, šachy, domino a prostě další a další věci. Nu, byly to pěkné časy, kterým už asi definitivně odzvonilo. Což je skutečně věčná škoda.
* Stolní hra z Polska. Podobná Mikádu. Spočívá v odebírání špejlí, na jejichž konci je třeba veslo, trojzubec nebo hák.