Pokud máte velkou zahradu a ještě nemáte bazén, určitě jste někdy přemýšleli nad jeho pořízením. V dnešní době už je minimálně malý bazén téměř součástí každé zahrady. Pokud nejste zastánci chemie a bazénů, jako přes kopírák, je tu pro vás další možná varianta – zahradní koupací jezírko neboli přírodní bazén.
vodopády k jezírku
Přírodní bazén se od toho umělého liší nejenom vzhledem, ale především principem fungování. Skládá se ze dvou základní částí.
První je část koupací. Jak už název napovídá, slouží právě ke koupání a relaxaci. Je přibližně dva metry hluboká. Zajímavější je druhá část – čistící neboli regenerační. V ní jsou vysázené vodní a bahenní rostliny, které zastávají filtraci. Pomáhají jim vestavěná čerpadla, která mají za úkol přelévání vody a lampy s UV zářením, které ničí bakterie ve vodě.
Stejně, jako u klasických bazénů, i ty přírodní je třeba udržovat a starat se o ně. Velice důležité je kontrolovat pravidelně hodnoty pH a v případě potřeby upravovat. V přírodní vodě se také vyskytuje fosfor, který je třeba regulovat.
Pokud si pořídíte koupací jezírko, určitě vám ho budou všichni chodit obdivovat. Snoubí totiž krásný přírodní kus zahrady s prostorem pro koupání. Hodí se do jakékoliv zahrady a vytváří jedinečné kouzlo a atmosféru. Nejste omezeni hranatými nebo kulatými tvary, které jsou ve většině prodejen bazénů, ale můžete si ho vytvořit prakticky podle vaší fantazie.
zahradní jezírko
Můžete k němu doladit i okolí a vytvořit například malý lesopark, přírodní molo nebo terasu. Kolem něj můžete nasázet okrasné stromy a květiny. Pokud k němu navíc zvolíte podvodní osvětlení, dokreslí to úžasnou atmosféru. Navíc v přírodním jezírku můžete mít ryby a umocnit tak zážitek z koupání.
Celkový dojem z přírodního bazénu dovedete k dokonalosti, pokud k němu vybudujete vodopád. Nejenže bude skvěle vypadat, ale zároveň vám poslouží, jako sprcha. Pro malé děti je dobré na kraji jezírka vytvořit malé brouzdaliště.