Unikající voda v domě nebo v bytě je sice problém, ale řešitelný poměrně snadno, jestliže si víte rady, jak na to. Jakmile vstoupíte do bytu a spatříte proti sobě vodu na podlaze, ihned vycouvejte ven a nejprve vypněte hlavní jistič. Intuice nám sice velí vrhnout se ihned do úklidu a teprve pak volat instalatéry, ale právě v tuto chvíli se zapomíná na to základní, na co se zapomínat nesmí. Voda, která prosakuje zdivem, a pronikne do elektroinstalace, tu může velmi snadno vytvořit vodivé prostředí, a to vás pak může usmrtit. Jako první krok tedy musí být vždy vypnutí elektrického jističe a jako druhý krok uzavření hlavního uzávěru vody. Třetím krokem je přivolání havarijního servisu, který vaši událost zaznamená, a zpravidla do hodiny dorazí. Havarijní servis je dostupný 24 hodin denně po celý rok a můžete instalatéry volat bez obav i v noci.

kapající kohoutek

Unikající voda je problém zdánlivě banální, pokud ji zaznamenáte téměř ihned, tehdy nevznikají na majetku výrazné škody, ale představte si, že vám například praskne přívodní tlaková hadice od pračky či hadička na toaletě, a zrovna v době, kdy jste na cestě na dovolenou a právě usedáte do letadla. Pokud bydlíte někde na polosamotě, nikdo z vašich sousedů si této pohromy ani nevšimne, a po vašem návratu nejen, že bude vyplavený dům, ale může mít i narušenou statiku, podobně, jako je tomu při povodních. Zejména dřevostavby mohou mít závažný problém a zasažená konstrukce může být zkroucená či plesnivá a zasažená hnilobou.

vodovodní baterie

Právě proto se vyplácí instalovat do bytu detektor úniku vody, jedná se o čidlo, které se při kontaktu s vodou sepne a vyvolá patřičný poplach. Některé detektory jsou vysloveně akustické, jiné mohou vysílat zprávu na mobilní telefon prostřednictvím domácího Wi-Fi routeru. A pokud nemáte Wi-Fi na routeru aktivované kvůli elektromagnetickému záření a používáte pouze připojení na Internet kabelem LAN RJ-45, při odjezdu na dovolenou si Wi-Fi aktivujete a po příjezdu zase vypnete.